Asany jogi pomagające zmniejszyć dolegliwości żołądkowe

Podsumowanie: Kiedy zapytano starszego położnika i ginekologa z Odishy, "Co byś wybrał pomiędzy jogą a treningiem na siłowni", wybrał on jogę i powiedział: "Trening na siłowni skupia się głównie na budowaniu mięśni, co prowadzi do hipertrofii (wzrostu masy mięśniowej). Ale joga przynosi korzyści moim wewnętrznym organom ciała".

Joga jest starożytną sztuką, uważaną za liczącą kilka tysięcy lat. Historia mówi, że Adiyogi (pierwszy jogin) i Adiguru (pierwszy guru) nauczyli jogi legendarnych Saptarishis lub siedmiu mędrców. Siedmiu mędrców następnie rozprzestrzeniło tę sztukę na cały świat. Słowo "Joga" wywodzi się z sanskryckiego słowa "Yuj", które oznacza jedność. Joga skupia się na zjednoczeniu twojego umysłu, ciała i natury. Joga okazała się być rozwiązaniem dla setek chorób, takich jak zdrowie psychiczne, utrata wagi, zaburzenia kostne, funkcjonowanie mózgu, itp.

Ale czy wiesz, że joga może rozwiązać Twoje problemy zdrowotne związane z żołądkiem?

Jak joga wpływa na problemy zdrowotne związane z żołądkiem?

Uważa się, że Ajurweda i Joga są siostrzanymi naukami. Jeśli stosuje się je razem, mogą mieć maksymalny pozytywny wpływ na Twoje zdrowie. Według Ajurwedy, wszystkie nasze problemy zdrowotne wynikają z braku równowagi pomiędzy trzema elementami lub Doshas. Kiedy te trzy Doshas, tj. Vatta, Pitta i Kapha, są w równowadze, jesteś całkowicie zdrowy. Jednak brak równowagi lub nadmiar któregokolwiek z nich może powodować wiele problemów zdrowotnych.

Problemy żołądkowe wynikają z zaburzonego trawienia. Ajurweda wierzy, że dzieje się tak z powodu braku równowagi w Vatta Dosha (element powietrza). Vatta Dosha reguluje wszystkie nasze organy trawienne. Uspokojenie naszej Vatta pomaga pozbyć się problemów gastrycznych. Joga przychodzi nam z pomocą. Wszystkie rodzaje Jogi koncentrują się na korygowaniu tych trzech Dosh. Istnieją asany jogi, które uspokajają naszą Vatta Dosha, co leczy nasze problemy żołądkowe. Te asany jogi przynoszą nam korzyści poprzez integrację właściwych technik oddechowych, które wpływają na narządy układu pokarmowego.

Asany jogi na problemy żołądkowe

#1 Pawanmuktasana

Pawanmuktasana, znana również jako pozycja uwalniająca wiatr lub pozycja uwalniająca gaz.

Pawanmuktasana, jak sama nazwa wskazuje, wywodzi się od dwóch słów "Pawan", co oznacza wiatr lub gaz oraz "Mukta", co oznacza uwolnienie lub ulgę. Asana ta pomaga poprzez uwolnienie gazów w naszym żołądku. Gazy często pojawiają się z powodu niestrawności pokarmowej. A niestrawność powoduje wiele problemów, nie tylko dyskomfort żołądka, jak migrena, bóle stawów, itp.

Jakie są korzyści?

  Pomaga w pozbyciu się gazów powstałych w wyniku niestrawności. Działa na mięśnie pleców, biceps, triceps i biodra.

Jak to zrobić?

  Po pierwsze, połóż się na macie. Rozciągnij ręce, nogi i weź kilka oddechów. To jest pozycja wyjściowa. Asana nosi nazwę SavasanaZagnij kolana tak, aby nogi tworzyły z udami kąt 90°Wydech przybliża kolana do klatki piersiowejRównocześnie podnieś głowę, aby zbliżyć ją do kolanPozostań w tej pozycji przez kilka sekund, a następnie zwolnijZachowaj prawidłowy oddech podczas utrzymywania postawy.

#2 Balasana

Ta joga znana jest również jako Garbhasana i Shashankasana. Balasana oznacza pozę dziecka, gdzie "Bala" oznacza dziecko, a "asana" oznacza postawę. Balasana jest często wykonywana jako joga końcowa; joga ta koncentruje się na prawidłowych technikach oddychania. Oddech powinien być długi, cienki, powolny i miarowy. Podstawową koncepcją jest wydech podczas napinania się i wdech podczas rozciągania.

Jakie są jej zalety?

  Zmniejsza zmęczenie, niepokój i stres. Poprawia trawienie. Leczy ból pleców.

Jak to zrobić?

  Ugnij kolana i usiądź na piętach w pozycji klęczącej lub VajrasanaZacznij od wydechu. Wyciągnij ręce w powietrze, prostopadle na wysokości barkówZgnij się w biodrach i zacznij pochylać się do przodu tak, aby czoło dotknęło podłogiPrzytrzymaj tak przez kilka sekund z normalnym oddechem i z wdechem wróć do pozycji wyjściowej.

#3 Paschimottanasana

Paschimottanasana, znana również jako siedząca pozycja zgięcia do przodu, jest jedną z podstawowych asan wykonywanych w pozycji siedzącej. I jest jedną z podstawowych pozycji jogi. Jak sama nazwa wskazuje, asana ta skupia się głównie na mobilności stawu biodrowego poprzez jego zginanie.

Jakie są korzyści?

  Ponieważ ciało jest wyciągnięte do przodu, zwiększa się nacisk na narządy trawienne. Poprawia to trawienie, a tym samym wpływa korzystnie na problemy zdrowotne związane z żołądkiem. Ćwiczy kręgosłup i nadaje mu odpowiedni kształt. Pomaga również osobom cierpiącym na bóle pleców. Okazało się, że jest korzystne dla pacjentów z cukrzycą i problemami z wątrobą.

Jak to zrobić?

  Usiądź na macie z wyciągniętymi nogamiZ wdechem unieś ręce nad głowę tak, aby były skierowane w stronę sufituZ wydechem. Pochyl się do przodu, zginając w biodrach dolną część pleców. Tak, aby ręce były blisko stóp, a klatka piersiowa blisko kolanPozostań w tej pozycji przez kilka sekund z normalnym oddechem, nie podnosząc kolan ani głowy do góry i wróć do pozycji wyjściowej z wdechem.

#4 Supta Matsyendrasana

Słowo Supta Matsyendrasana ma swoje korzenie w sanskrycie, gdzie słowo "Supta" oznacza odchylanie się, "Matsya" oznacza rybę, a "Endra" odnosi się do Pana Indry. Stąd też słowo "Matsyendrasana" oznacza zbiorczo pozę Pana ryb. Asana ta jest zmodyfikowaną formą Ardha Matsyendrasany, która wykonywana jest w pozycji siedzącej. Supta Matsyendrasana skupia się głównie na kręgosłupie i brzuchu poprzez ich skręcanie. Stąd też wiele osób używa w odniesieniu do niej określenia "pozycja skręconego kręgosłupa".

Jakie są korzyści?

  Poprawia elastyczność kręgosłupa i nadaje mu właściwy kształtZmniejsza częstotliwość występowania bólu plecówPomaga pacjentom cierpiącym na bezsenność, łagodząc zmęczenie ciała i umysłu, a ostatecznie wywołując senPoprawia trawienie i leczy problemy żołądkoweĆwiczy narządy wewnętrzne

Jak to zrobić?

  Połóż się na macie na plecachWyciągnij ramiona na boki, tak aby leżały w jednej linii z barkamiPocznij od wydechu. Zegnij prawe kolano blisko klatki piersiowej. Jednocześnie wyciągnij szyję w przeciwną stronę, tak aby głowa była skierowana w lewą stronęPrzytrzymaj kilka sekund i wróć do pozycji wyjściowejPowtórz to samo z przeciwległymi nogamiWdech, dojdź do środka, wydech, zmiana na przeciwną stronę i wytrzymaj z normalnym oddechem.

#5 Ananda Balasana

Ananda Balasana jest zmodyfikowaną wersją Balasany. Znana również jako pozycja szczęśliwego dziecka, jak sama nazwa wskazuje, gdzie "Ananda" oznacza zadowolenie, a "Bala" dziecko. Niektórzy nazywają ją również pozyą martwego robaka, ponieważ asana ta przypomina szczęśliwe dziecko lub martwego robaka. Jednak wygodna pozycja dziecka jest bardziej akceptowana ze względu na optymistyczne podejście. Ananda Balasana jest często wykonywana jako joga rozgrzewająca, aby przygotować się przed wykonywaniem bardziej intensywnych asan jogi.

Jakie są korzyści?

  Rozciąga mięśnie bioder, ud (np. ścięgna), bicepsów, tricepsówPoprawia tętnoNadaje właściwy kształt kręgosłupowi i wydłuża goKorzystne dla pacjentów z bólami dolnej części plecówPoprawia trawienie i leczy problemy żołądkowe

Jak wykonywać?

  Połóż się na plecach, na macie, z wydechem zegnij kolana blisko klatki piersiowejPostaraj się przytrzymać kciuk stopy dłońmiPozostań w tej pozycji przez kilka sekund z normalnym oddechem i rozluźnij sięWdychaj jednocześnie rozluźniając się, aby powrócić do pozycji wyjściowej.

#6 Halasana

Halasana składa się z dwóch sanskryckich słów, tj. "Hala", co oznacza pług (narzędzie rolnicze używane powszechnie przez rolników w Indiach do przygotowania gleby przed zasianiem nasion), oraz "asana", co oznacza pozę. Stąd też pozycja ta nazywana jest również pozą pługa. Tak jak pług jest używany do kopania głębszych warstw gleby, ta joga również pozwala ci zagłębić się w umysł i osiągnąć spokój. Jest to wymagająca joga i opanowanie jej może zająć ci trochę czasu. Aby opanować tę asanę, musisz najpierw opanować technikę oddychania i mieć dobrą gibkość.

Jakie są korzyści?

  Poprawia elastyczność i wzmacnia mięśnie pleców, ścięgna, szyi, itd. Pomaga w utracie wagi. Przynosi również korzyści naszym organom wewnętrznym, takim jak tarczyca, przysadka mózgowa, trzustka i wiele innych. Poprawia trawienie i leczy zaparcia. Przynosi również korzyści pacjentom cierpiącym na bezsenność, cukrzycę, kaszel, przeziębienie, astmę, bóle głowy, zapalenie zatok, itd.

Jak to zrobić?

  Połóż się na plecach, na macie. Trzymaj dłoń płasko na ziemi. Z wdechem naciśnij dłonią na ziemię i podnieś nogi wbrew grawitacji. Podnieś nogi i cofnij je tak, aby palce stóp dotykały ziemi za głową. Utrzymaj tę pozycję przez kilka sekund, oddychając normalnie. Upewnij się, że nie wywierasz nacisku na szyjęPodczas zwalniania pozycji, naciśnij dłońmi na ziemię i powoli przetocz plecy w dół, używając siły rdzenia, aby uniknąć kontuzji.

Jogi są organicznym sposobem leczenia problemów zdrowotnych. Nie ma żadnych skutków ubocznych, jeśli robisz to prawidłowo, zgodnie z profesjonalnymi instrukcjami. Ale pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić w przypadku jakiegokolwiek problemu zdrowotnego jest konsultacja z RMP (Registered Medical Practitioner). Bierz swoje leki regularnie i postępuj zgodnie z zaleceniami lekarza. Na koniec dnia, poświęć co najmniej 30 minut na te działania, aby leczyć się skuteczniej i szybciej. Pozostań zdrowy, pozostań bezpieczny.

Często zadawane pytania

Q. Czy są jakieś przeciwwskazania do wykonywania Pawanmuktasany? Odp. Tak, prawie wszystkie jogi mają pewne przeciwwskazania. Ludzie, którzy przeszli niedawno operację brzucha powinni unikać wykonywania tej jogi. Również osoby z nadwyrężeniem szyi, przepukliną, palami i kobiety w ciąży nie powinny wykonywać Pawanmuktasany. P. Jestem pacjentem z chorobą refluksową przełyku (GERD). Czy to w porządku, jeśli przestanę brać leki i będę wykonywać te jogę? Czy te jogi mogą całkowicie wyleczyć mój stan? O. Jogi te są terapią adjuwantową. Zawsze skonsultuj się z lekarzem przed wprowadzeniem jakichkolwiek zmian w swoim harmonogramie przyjmowania leków. Szczególnie w GERD, ignorowanie terapii medycznej może prowadzić do raka zwanego gruczolakorakiem przełyku. Przyjmuj leki regularnie i ćwicz te jogi, aby uzyskać lepszy efekt. P. Czasami boli mnie kolano podczas wykonywania Balasany, czy jest coś co mogę zrobić? O. Jak większość innych joginów, nawet Balasana ma pewne ograniczenia. Osoby z kontuzją kolana, zapaleniem stawu kolanowego, kontuzją kostki, w ciąży, itd. powinny powstrzymać się od tej pozycji jogi. Nie powinieneś wykonywać tej jogi, jeśli masz takie schorzenia. Jeśli jednak nie należysz do tych kategorii i nadal odczuwasz ból kolan, możesz zamiast tego wybrać jej odmianę - siedzącą pozycję dziecka. Tutaj zamiast klęczeć na ziemi, siadasz na krześle. Można również trzymać ręcznik tuż pod kostkami dla wsparcia i rozdzielić kolana, a następnie pochylić się do przodu, co zmniejszy napięcie w stawach kolanowych.
Tags: Ananda BalasanaBalasanaHalasanaJaka joga korzystnie wpływa na problemy zdrowotne związane z żołądkiem?PaschimottanasanaPawanmuktasanaSupta MatsyendrasanaJoga asany na problemy związane z żołądkiemJoga asany pomagające zmniejszyć problemy żołądkowe