Co to jest Cheat Meal i kiedy warto go stosować?

Przyglądając się definicji Cheat Meal, jasno musimy powiedzieć, że jego dosłowne tłumaczenie oznacza oszukany posiłek. Inaczej mówiąc Cheat Meal jest wyjątkowo niezdrowym i szybkim posiłkiem, równie dobrze moglibyśmy go nazwać fast food’em, a jego zaletą a raczej wadą na dłuższą metę jest wysokokaloryczność i bezwartościowość danego posiłku.

Dlaczego powstało pojęcie Cheat Meal?

To pojęcie, jakim jest Cheat Meal nie powstało wczoraj. Jest to dość znana i popularna definicja, albowiem z tego rodzaju posiłków korzysta większa część społeczeństwa. Każdy z nas ma zachciewajki i różne potrzeby żywieniowe, nie raz kusząc się na niezdrową żywność, do jakich z pewnością zalicza się Cheat Meal. Nawet jeżeli znajdujemy się na restrykcyjnej diecie, każdy z nas marzy i myśli o niezdrowym jedzeniu, dlatego właśnie tak często sięgamy po Cheat Meal, czyli szybkie i nie do końca zdrowe jedzenie. Z drugiej strony jest to doskonały sposób na dodatkową motywację oraz nagrodę za wszelkie trudy odchudzania. Jeżeli chodzi o opinie na temat Cheat Meal, zdania są podzielone. Jedna grupa krytykuje inna pochwala ten sposób jedzenia. Wszystko jest uzależnione od tego czym dla ciebie jest Cheat Meal. Jeżeli jest to niewielkich rozmiarów i o niskiej kaloryczności przekąska, nie zaszkodzi ona nawet przy bardzo restrykcyjnej diecie. Jeżeli natomiast przekąski są wysokokaloryczne i często po nie sięgasz, utrzymanie diety i ich efektów może nie być łatwe. Sposób odżywiania powinien być przemyślany i odpowiedzialny. Zdrowe jedzenie to na pewno nie hamburgery czy pizza, ale zafundowanie sobie tego rodzaju przekąski Cheat Meal raz w miesiącu jeszcze nikomu nie zaszkodziło. Jak zatem rozpocząć zdrowe odżywianie, aby cały proces odchudzania i zmiany nawyków żywionych przebiegał prawidłowo? Najważniejsze to myśleć pozytywnie, nastawić się na rezultat i uzbroić w cierpliwość. Zdrowego odżywiania musimy się nauczyć, wyrzucając z głowy myśli o niezdrowym i przetworzonym jedzeniu. Jeżeli faktycznie nauczysz się zdrowego odżywiania i polubisz taki sposób jedzenia, z czasem twoją Cheat Meal stanie się garść owoców bądź przekąska w postaci marchewki do chrupania. Również podczas zwykłego spotkania z przyjaciółmi nie powinieneś sobie odmawiać kawałka pizzy, jeżeli jest to przekąska okolicznościowa, na pewno nie będzie miała wpływu na sposób odżywania. Masz wyrzuty sumienia, że zjadłeś hot-doga, albo paczkę chipsów? Wybierz się na długi spacer, spal zbędne kalorie i wróć do wcześniej ustalonego zdrowego sposobu odżywiana.

Dlaczego Cheat Meal na redukcji i na masie jest inny?

Jak wiadomo czym innym jest dieta związana z redukcją tkanki tłuszczowej, a zupełnie czym innym dieta skierowana w stronę stworzenia masy. W pierwszy przypadku, kiedy ograniczamy ilość kalorii, staramy się jeść posiłki niskokaloryczne, musimy pamiętać aby Cheat Meal także nie był bombą kaloryczną. W drugim przypadku posiłki są wysokokaloryczne, zatem Cheat Meal na masie nie wpływa znacząco na dietę. W każdej z tych sytuacji samodzielnie trzeba sprawdzić, czy taki kaloryczny zastrzyk energii, w tym także węglowodanów, jest organizmowi potrzebny. Czasami możemy czuć się ospali i zmęczeni, a Cheat Meal pomiędzy posiłkami nie wpłynie negatywnie na proces odchudzania, a z drugiej strony pobudzi nas do właściwego działania. Jak już zostało wspomniane na początku, oszukany posiłek jest organizmowi potrzebny, w celu wyeliminowania psychicznego uczucia głodu. Czasami warto sięgnąć po wysokokaloryczny batonik, a czasami lepiej zastąpić go miską ulubionych owoców.