Jak opłakiwać stratę bliskiej osoby w wyniku Covid-19?

Summary:

Możesz być zły, zirytowany, bezradny, że nie miałeś szansy się pożegnać. Odejście ukochanej osoby mogło być nagłe i to może być przytłaczające. Radzenie sobie z utratą ukochanej osoby w każdym czasie może być niepokojące, a jeszcze bardziej podczas pandemii. Rozumiemy, jak trudna może być utrata kogoś, kogo kochamy i jesteśmy tu po to, aby pomóc Ci uporać się ze stratą bliskiej osoby w wyniku zakażenia wirusem COVID-19 poprzez zastosowanie odpowiednich metod przeżywania żałoby.

Porozmawiaj teraz z naszymi doradcami, aby pomóc Ci we właściwym przeżywaniu żałobyKażdy

inaczej przeżywa stratę bliskiej osoby. Dlatego też sposób, w jaki każdy z nas radzi sobie ze stratą i przeżywa żałobę, jest całkowicie subiektywny i normalny. Charakter wirusa jest szczególnie zaraźliwy, dlatego pożegnanie się z nim osobiście nie jest możliwe. To pozostawia większość z nas w stanie niepokoju, ponieważ nie dostajemy czasu na przetworzenie i zamknięcie, co coraz częściej powoduje wzrost depresji i niepokoju.

Jesteśmy tutaj, aby pomóc Ci zrozumieć proces żałoby po stracie bliskiej osoby i jak ważne jest, aby się smucić, zwłaszcza w tak przytłaczającym czasie jak ten.

Co to jest żałoba?

Według Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego, żałobę można określić jako intensywną reakcję emocjonalną i fizyczną, której doświadcza osoba po śmierci bliskiej osoby. Możesz doświadczyć następujących zjawisk:

5 Etapów Żałoby1

.

ZaprzeczenieJest to

zdecydowanie najbardziej naturalny mechanizm radzenia sobie, który stosujemy. Naszą pierwszą reakcją w obliczu straty bliskiej osoby jest szok i brak akceptacji jej odejścia. Jest to również etap, w którym zadajemy sobie pytania egzystencjalne i postrzegamy świat jako całkowicie pozbawiony sensu. Możemy również doświadczać uczucia odrętwienia, a naszym celem jest po prostu przebrnięcie przez kolejne dni.

2. GniewTo

mieści się

w spektrum prymitywnych emocji z okresu niemowlęctwa, a ta emocja jest również znana nam wszystkim. Podczas żałoby ta faza jest bardzo ważna. Im bardziej zaczynasz się gniewać, tym bardziej twój gniew się rozprasza i tym bardziej będziesz się leczyć. Możesz również zakwestionować swoją szkołę wiary, co oznacza, że cierpisz. Gniew może być całkiem pomocny, jeśli nadasz mu strukturę i pozwolisz, by pomógł ci w żałobie jako kotwica.

3. Targowanie sięW

tej fazie żałoby, zadajesz wiele pytań typu "Co by było gdyby". "Co by było, gdybym bardziej się starał" "Co by było, gdybym nigdy nie wyszedł" itp... W tej fazie towarzyszy ci również poczucie winy. Możesz zauważyć, że odsuwasz się od pytań typu "co by było gdyby" i "gdyby tylko". Utrata ukochanej osoby jest przygnębiającą fazą i jest całkowicie normalne, że czujesz się tak, jak się czujesz.

4. DepresjaW

tej fazie pojawiają się puste uczucia i możesz mieć bardzo niski poziom energii. Można by pomyśleć, że ta faza jest trwała, i może się ona ujawnić w życiu zawodowym i osobistym. Chociaż faza ta nie odzwierciedla klinicznych objawów depresji, ważne jest, by zwracać uwagę na niepokojące symptomy i szukać pomocy.

5. AkceptacjaW

tej fazie żałoby, akceptacja nie oznacza, że wszystko jest w porządku lub że całkowicie się z tego wyleczyłeś. Oznacza to jedynie, że możesz zracjonalizować to, co się stało. Uważa się, że nigdy nie można całkowicie zaakceptować ich odejścia, ale w końcu spróbujemy powoli odnaleźć sens w tej stracie.

Mimo, że wyżej wymienione są wymienione chronologicznie, nie ma pewności, że będą one przebiegać według tego samego schematu. Czasami można doświadczyć wszystkich tych faz naraz. Właśnie wtedy niezwykle ważne jest, aby stosować mechanizmy radzenia sobie i natychmiast szukać profesjonalnej pomocy.

Oto kilka wskazówek, które pomogą ci

pogodzić się

ze

stratą

ukochanej osoby na COVID-19#1

Uświadom sobie, że każdy inaczej

przeżywa stratęNiektórzy

przetwarzają stratę płacząc o niej, inni rozmawiając o niej, jeszcze inni zakopują się w pracy itp. Dlatego niezwykle ważne jest, abyś zrozumiał swój sposób przetwarzania poczucia winy i nie pozwolił innym decydować o tym, jak powinieneś się smucić#2

Otwórz się i zajmij się tym tylko wtedy, kiedy jesteś gotowy

. Jeśli czujesz się osądzany przez któregoś z członków rodziny lub czujesz, że twój system wsparcia może nie być w stanie odnieść się do ciebie w takim samym stopniu, wtedy trzymaj się rozmowy z profesjonalistą, który pomoże ci zająć się twoim żalem.

#3 Pozwól sobie na bycie wrażliwymNa

pewno słyszałeś, jak ludzie proszą cię, abyś "był silny dla swojej rodziny". Naprawdę nie musisz czuć się pod presją, aby pozostać silnym. Bycie wrażliwym może pomóc ci lepiej przeżywać żałobę.

#4 Wpuść ludzi do środkaW

czasie cierpienia zdasz sobie sprawę z tego, jaki jest twój prawdziwy system wsparcia. Mogą to być ludzie, z którymi dorastałeś lub z którymi nigdy nie byłeś w kontakcie. Bądź otwarty i pozwól ludziom wejść do środka, abyś mógł się na nich oprzeć.

Normalizacja załamaniaIt

is completely okay

to break

down

and not attach any meaning to it

.

Jeśli czujesz się emocjonalnie, dobrze jest być wrażliwym, a to z kolei pomoże ci się wyleczyć.

#6 Pielęgnuj wspomnienia o ukochanej

osobieOdtwarzanie miłych wspomnień pomoże ci pozostać z nimi w kontakcie i może również pomóc ci zidentyfikować tę jedną cechę, którą miała twoja ukochana

osoba.

Będzie to dobry wskaźnik, aby promować pozytywne kieszenie szczęścia.

#7

Wybierz

cel

Wybierz dowolną cechę swojej ukochanej osoby, na przykład: bycie miłym dla innych, podążaj za tym jak za złotą zasadą. Wykonanie tego prostego kroku pomoże ci kontynuować dziedzictwo i zamanifestować kieszenie pozytywności.

#8 Monitoruj swoje

myśli Zwracaj uwagę na myśli i zachowania, które wykolejają cię z procesu zdrowienia i natychmiast podejmuj działania, zanim wymkną się spod kontroli.

#9 Porozmawiaj z profesjonalistą

Jeśli nie uda ci się wykonać wszystkich powyższych kroków, natychmiast poszukaj profesjonalnej pomocy.

Często zadawane pytania (FAQs)

P. Czuję się bardzo przygnębiony i nie mogę znieść straty bliskiej osoby. Co powinienem zrobić?

O. Jest nam niezmiernie przykro, że doświadczasz takich sytuacji i nie jest to sprawiedliwe. Obniżony nastrój jest normalny i można się go spodziewać w takim czasie. Ale jeśli masz niepokojące myśli i szkodliwe idee, natychmiast skontaktuj się z naszymi terapeutami.

P. Nie wiem, jak opłakiwać stratę bliskiej osoby z powodu COVID-19.

O. To może być niezwykle bolesne doświadczenie i nie jesteśmy w stanie pojąć skali bólu i cierpienia, które Pani przeżywa. Najlepiej jest otworzyć się i porozmawiać z ludźmi, z którymi czujesz się najlepiej lub po prostu kliknij na link powyżej i pozwól, aby profesjonalista pomógł Ci przetrwać ten trudny czas.

P. Jak mogę powiedzieć mojemu otoczeniu, że ich rady nie pomagają?

O. Wytyczenie granic dla własnego spokoju psychicznego jest niezwykle ważne. Można zacząć od powiedzenia: "Dziękuję. Doceniam to i będę się smucić, kiedy będę gotowa".

Tags: 5 etapów żałobyAkceptacjaAngerBargainingDenialDepressedHow to Grieve the Loss of a Loved one to Covid-19?tips to help you grief the loss of a loved one to COVID-19What is Grieving?