Zrzuć tłuszcz przy pomocy zegarka?

Nowa dieta 16/8 bierze swoją nazwę od godziny dnia, kiedy możesz jeść wszystko i schudnąć. Zasady są proste – jesz dowolne produkty bez ograniczeń, ale tylko w określonych porach dnia. Taka dieta, według amerykańskich naukowców, pozwala obniżyć nie tylko wagę, ale także ciśnienie krwi. Według badań odchudzanie można osiągnąć bez ciągłego liczenia kalorii lub eliminowania niektórych pokarmów z diety.

Zasady diety

Naukowcy z University of Illinois w Chicago zbadali wpływ posiłków w ograniczonym czasie trwania u 23 otyłych ochotników, których średnia wieku wynosiła 45 lat, wskaźnik masy ciała 35 (wskaźnik masy ciała (BMI) obliczany jest ze wzoru - wzrost w centymetrach podzielony przez masę ciała w kg do kwadratu - BMI = m / h2, norma - do 18,5 do 25,5 jednostek). Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie Nutrition and Healthy Aging. Uczestnicy badania mogli spożywać dowolne jedzenie w nieograniczonych ilościach w godzinach od 10:00 do 18:00. Jednak przez pozostałe 16 godzin uczestnicy mogli pić tylko wodę lub napoje bez kalorii. Test trwał 12 tygodni. W porównaniu z grupą kontrolną uczestnicy stosujący określoną dietę spożywali mniej kalorii dziennie, w wyniku czego tracili wagę, a także obniżyło im się ciśnienie krwi. Uczestnicy badania spożywali średnio o 300 kalorii mniej, co zmniejszało masę ciała o 3%, a ciśnienie krwi o 7 mm Hg. Pozostałe wskaźniki, w tym poziom tkanki tłuszczowej, insulinooporność i poziom cholesterolu, były porównywalne z tymi w grupie kontrolnej. Głównym wnioskiem z tego badania jest to, że można osiągnąć utratę wagi bez ciągłego liczenia kalorii lub eliminowania niektórych pokarmów z diety. Oczywistą korzyścią diety 16/8 jest to, że jest łatwa do przestrzegania.

Skuteczność diety 16/8

Taka dieta będzie skuteczna tylko wtedy, gdy przestrzeganych będzie kilka zasad. Jeśli kładziesz się spać późno w nocy, twoje ciało uwalnia wysoki poziom insuliny w odpowiedzi na niski poziom glukozy we krwi. A budząc się rano, będziesz chciał zjeść coś słodkiego, skrobiowego i wysokokalorycznego, co ze względu na wysoki poziom insuliny od razu odłoży się w tkankach w postaci tłuszczu. Jeśli pójdziesz spać wcześniej, na przykład o 10 wieczorem, nie będziesz miał czasu na głód. W takim przypadku taka dieta zadziała. Dieta nie oznacza absolutnej „dzikiej wolności” w jedzeniu. Aby schudnąć i utrzymać wagę na dobrym poziomie, nadal ważne jest codzienne spożywanie takiej samej liczby kalorii, zbilansowana dieta i pójście spać na czas. Jedzenie na diecie 16/8 ma na celu przyspieszenie metabolizmu, a następnie utratę wagi. Istotą tej metody jest to, że na posiłki przeznacza się 8 godzin dziennie, a przez pozostałe 16 godzin można pić tylko zieloną herbatę i wodę. Co dokładnie i jak często musisz jeść, zależy od ciebie. Jednak jeśli na przykład twoje śniadanie było o 8 rano, ostatni posiłek powinien być nie później niż o 16:00. Weź również pod uwagę listę produktów, które musisz uwzględnić w swojej diecie – wpływające na spalanie tłuszczu i bogate w błonnik. Pierwsza kategoria obejmuje warzywa kapustne, awokado, grejpfruty, imbir, a druga to otręby, chleb pełnoziarnisty, kasza gryczana, figi, marchew i orzeszki ziemne. Ćwiczenia fizyczne powinny trwać co najmniej dziesięć minut dziennie, co wystarczy, aby wspomóc taką dietę. Przy takiej diecie możesz jeść wszystko, nie odmawiając sobie niczego, najważniejsze jest to, aby jeść raz na 16 godzin. Dieta jest bardzo popularna zwłaszcza w Ameryce Północnej oraz wśród znanych gwiazd kina europejskiego i amerykańskiego.