Jak schudnąć bez ćwiczeń?

Aby pozbyć się zbędnych kilogramów, nie trzeba codziennie męczyć się siłowni. Wiele osób chce mieć szczupłą i wysportowaną sylwetkę, ale nie każdy jest gotowy na dietę i pocenie się na siłowni. Na szczęście ograniczenia dietetyczne i fizyczne nie są jedynym sposobem na zachowanie formy. Ostatnie badania naukowe dowodzą, że pozornie nieistotne, a nawet zaskakujące na pierwszy rzut oka czynniki wpływają na wagę osoby.

Nie siedź do późna

Jakość snu ma fundamentalne znaczenie dla ogólnego zdrowia. Co ciekawe, brak nocnego wypoczynku odbija się nie tylko na kondycji, ale także na wadze. Faktem jest, że podczas snu organizm wydaje średnio 50-70 kcal na godzinę, a główne spalanie energii występuje w pierwszej połowie nocy. Dlatego ci, którym zależy na wadze, powinni wcześnie iść spać. We śnie organizm aktywnie wytwarza hormony odpowiedzialne za metabolizm. Regularny brak snu prowadzi do zaburzeń poziomu hormonów, a także upośledzenia trawienia. Pokarm gorzej się wchłania, co przyczynia się do pojawienia się zbędnych kilogramów. Ponadto brak snu zwiększa poziom greliny, hormonu odpowiedzialnego za uczucie głodu. Dlatego osoba, która nie zachowuje odpowiedniej ilości snu, odczuwa głód. Ponadto organizm stara się zrekompensować brak energii pokarmami bogatymi w cukier, co również negatywnie wpływa na sylwetkę. Jakość snu nie zawsze zależy od czasu jego trwania. Aby organizm mógł się prawidłowo zregenerować, musisz spać w całkowitej ciemności. Zamknij szczelnie zasłony, wyłącz wszystkie migoczące światła ładowarek, monitorów i innych urządzeń. Światło obce, nawet niezbyt jasne, zaburza rytm dobowy i negatywnie wpływa na produkcję hormonów. Eksperymenty na zwierzętach wykazały, że osoby, które spały przy stale migającym świetle na tej samej diecie, przybierały na wadze szybciej niż te, które spały w całkowitej ciemności.

Wybieraj dania o „nieapetycznych” kolorach

Aby zapobiec przybieraniu na wadze, ważne jest ustalenie kontroli nad ilością spożywanego pokarmu. Pomogą w tym dziwne, ale naukowe sztuczki. Tak więc, według dietetyków potrawy w kolorach niebieskim, fioletowym, szarym i czarnym znacznie zmniejszają apetyt, a czerwone, żółte i zielone talerze wręcz przeciwnie prowokują do jedzenia jak najwięcej. Kontrastujące jedzenie i naczynia również pomogą zmniejszyć porcje. Amerykańscy naukowcy dowiedli, że człowiek zje o 30% więcej makaronu w sosie pomidorowym, jeśli jest podawany na czerwonym talerzu, a nie na białym.

Jedz z małych talerzy

Innym łatwym sposobem na oszukanie żołądka podczas jedzenia jest spożywanie mniejszych potraw. Udowodniono, że porcja tej samej wielkości zjada się znacznie szybciej na dużym talerzu niż na małym. Efekt ten odkryto w XIX wieku i nazwano iluzją Delboeuf.

Licz kalorie

Jeśli zdecydujesz się wypróbować metodę obliczania zawartości kalorii, musisz ustalić, ile możesz zjeść. Pierwszym (i najbardziej poprawnym) sposobem jest sprawdzenie swojej wagi, a następnie obliczenie kalorii na tydzień. Następnie zsumuj wszystkie kalorie i podziel przez siedem (według liczby dni). To określi twoje średnie dzienne spożycie kalorii. Jeśli w tym okresie twoja waga ciała nie zmieniła się, to ten wskaźnik może być traktowany jako punkt wyjścia. Na początek zmniejsz spożycie kalorii o 10-15%.

Czytaj również: Co jeść żeby schudnąć? >>

Dla tych, którzy mają bardzo mało czasu i muszą zacząć chudnąć bardzo szybko, istnieje plan „B”. Używając formuły Mifflin-Geor, określasz swój bazowy wydatek energetyczny. Następnie pomnóż uzyskaną wartość przez odpowiedni współczynnik aktywności fizycznej: 1,2-1,3 - nieaktywny, głównie siedzący tryb życia; 1,4-1,6 - umiarkowana aktywność, kilka treningów w tygodniu; 1.8+ - bardzo aktywny tryb życia, 3-4 lub więcej treningów tygodniowo.