Jak zacząć odchudzanie?

Postanowiłeś schudnąć, ale nie wiesz, od czego zacząć?

Podpowiemy ci na co warto zwrócić uwagę zaczynając zrzucanie zbędnych kilogramów. Skuteczny proces odchudzania składa się z dwóch elementów: zbilansowanej diety i aktywności fizycznej. Od czego więc proponujemy zacząć odchudzanie?

Krok 1

Pierwszym krokiem na drodze do pozbycia się nadwagi jest zapamiętanie głównej zasady odchudzania. Tracisz wagę, gdy spożywasz mniej jedzenia, a tym samym kalorii niż twoje ciało jest w stanie wydać w ciągu dnia. W takim przypadku energia zaczyna być pobierana z rezerw na ciele - złogów tłuszczu. Dlatego w istocie proces odchudzania sprowadza się do ograniczeń żywieniowych i tworzenia deficytu kalorii. Pamiętaj, że nie da się schudnąć bez ograniczeń dietetycznych. Nie ma magicznej kombinacji pokarmów, nie ma pokarmów o ujemnych kaloriach (takich jak grejpfruty czy brokuły, jak wielu sądzi), nie ma cudownych pigułek spalających tłuszcz. Do utraty wagi wystarczy jeść mniej, niż organizm jest w stanie wydać.

Krok 2

Wszelkie diety i systemy żywieniowe w rzeczywistości tworzą ten sam deficyt kalorii, w którym organizm zaczyna zużywać tłuszcz z rezerw. Dlatego z praktycznego punktu widzenia nie ma znaczenia, w jaki sposób stworzysz ten „deficyt”. Możesz liczyć kalorie, możesz wybrać popularną dietę, możesz przestawić się na prawidłowe odżywianie (PP), możesz po prostu ograniczyć spożycie wysokokalorycznych pokarmów. Niezależnie od tego, jaką dietę lub system żywieniowy wybierzesz, przy deficycie kalorii schudniesz. Dlaczego zalecamy przejście na prawidłowe odżywianie w celu utraty wagi. To skuteczny sposób na odchudzanie bez stresu, postów i diet niskokalorycznych. To najbardziej zbilansowany sposób odżywiania, odpowiedni dla absolutnie każdego. Dobre odżywianie pomoże ci przewartościować swoje nawyki żywieniowe, co oznacza, że nie przytyjesz w przyszłości. Ten sposób odżywiania obejmuje szeroki wybór produktów, nie ma ścisłych ograniczeń dotyczących jedzenia, jak w dietach. Prawidłowe odżywianie to zapobieganie wielu chorobom poprzez dietę i lepszy dobór pokarmów.

Krok 3

Jeśli masz nadwagę, schudniesz na odpowiedniej diecie, nawet bez liczenia kalorii. Jeśli masz lekką nadwagę (mniej niż 10 kg), to oprócz prawidłowego odżywiania może być konieczne liczenie kalorii. Zwłaszcza jeśli przestrzegasz wszystkich zasad PP i nie widzisz żadnych wyników przez miesiąc lub dwa, lepiej zacząć liczyć kalorie, aby mieć pewność, że prawidłowo się odżywiać. Nawet jeśli wybrałeś inny system żywienia lub dietę, nadal zalecamy obliczenie dziennego spożycia kalorii, aby zrozumieć, na których liczbach się skupić. Pamiętaj, aby porównać wybrane menu z tą normą, aby ustalić, czy masz skłonność do nadmiaru lub niedoboru kalorii. Bez względu na to, jaką dietę wybierzesz i bez względu na to, jaki oszałamiający efekt zapowiadasz, nie zalecamy obniżania dziennego spożycia kalorii poniżej 1200 kcal. Jest to zarówno niezdrowe, jak i zwiększa ryzyko pojawienia się efektu jo-jo.

Musisz zrozumieć, że nawet niewielkie ograniczenia dietetyczne są nadal ograniczeniami. Dlatego tak ważna jest optymalizacja jadłospisu, aby nie odczuwać głodu i nie zrywać diety. Zapamiętaj proste zasady. Zacznij dzień od pełnego śniadania, nie opuszczaj posiłków, pij 2 litry wody, nie rób długich przerw w posiłkach, nie zapominaj o małych przekąskach w ciągu dnia. Szczególnie ważne jest, aby nie spożywać szybkich węglowodanów, które powodują głód z powodu wydzielania insuliny.

Oczywiście nie trzeba całkowicie wykluczać z diety „słodyczy”, aby schudnąć. Czasami wystarczy zmniejszyć ich liczbę, aby zmieścić się w przyjmowanych kaloriach. Jednak jeśli chcesz nie tylko schudnąć, ale także oczyścić swoją dietę, konieczne będzie przejrzenie listy ulubionych potraw.