Czy siłownia bez diety ma sens?

Siłownia nie pomoże Ci schudnąć, jeśli popełnisz błędy w odżywianiu.

Nie przestrzegasz diety

W odchudzaniu nie ma magii. Tak długo, jak spożywasz mniej kalorii, niż zużywasz, tracisz na wadze. Jeśli w żaden sposób nie zmieniłeś diety i nadal się przejadasz, nie oczekuj, że kilogramy zaczną znikać. Odżywianie to 80% sukcesu w odchudzaniu, więc będziesz musiał całkowicie zmienić swoje menu. Najskuteczniejszym sposobem jest liczenie kalorii. Dzięki temu będziesz mógł śledzić dynamikę zmian wagi i dostosowywać dietę. Jeśli regularnie liczysz kalorie, a waga nie spada, to prawdopodobnie mylisz się w swoich obliczeniach. Rozbieżność między deklarowanym a rzeczywistym spożyciem kalorii i ćwiczeniami u osób otyłych. pokazują, że badani nie wskazują uczciwie, ile i co zjedli. Możliwe, że nie bierzesz pod uwagę różnych drobiazgów.

Co robić

Uczciwie zapisuj kalorie. Jeśli chodzi o utratę wagi, ważne jest, aby być ze sobą szczerym. Liczenie kalorii jest już dość trudną procedurą. Dlatego oblicz kalorie dla konkretnego dania. Deficyt kalorii możesz uzupełnić w inny sposób. Na przykład zrezygnuj z rafinowanych cukrów, fast foodów, tłustych mięs i podobnych potraw. Pomoże to zmniejszyć dzienne spożycie kalorii bez skomplikowanych obliczeń. Niestety nawet z gotowaną piersią z kurczaka, ryżem i ogórkami możesz przekroczyć swoje zapotrzebowanie na energię. A jeśli do menu dodasz tak zdrowe, ale wysokokaloryczne orzechy, awokado, czerwoną rybę, olej roślinny, możesz przytyć i bez ciastek. Dowiedz się, ile kalorii spożywasz najczęściej. Określ optymalną wielkość porcji, aby utrzymać deficyt. Pomoże ci to w przyszłości kontrolować, co i ile jesz, bez ważenia i liczenia. Wydawałoby się, że wszystko jest logiczne: im mniej jesz, tym szybciej schudniesz. Dlatego maksymalnie ograniczyłeś zawartość kalorii i czekasz na pojawienie się pierwszych efektów. Jednak zbyt surowa dieta wcale nie jest korzystna i może nie dać nam spodziewanych rezultatów. Zamiast powoli i pewnie zmierzać do zamierzonego celu, powodujesz, że twoje ciało głoduje. Brakuje mu energii, a wtedy ciało zaczyna się bronić własnymi metodami i kiedy wrócisz do normalnego odżywiania, to zacznie magazynować zapasy.

Pozostałe zasady

Przyjmij, że utrata wagi to nie sprint, ale maraton. Dlatego musisz odpowiednio rozłożyć swoje siły na wszystkich odcinkach, aby dotrzeć do mety. Zmniejsz średnie dzienne spożycie kalorii o 10-15%. Jeśli zacząłeś chodzić na siłownię i myślisz, że teraz możesz już jeść kaloryczne ciastka lub tłustą wieprzowinę, to musisz wiedzieć, że trening na siłowni nie kosztuje cię tyle energii, ile byśmy chcieli. Wygląda to następująco. Podczas ćwiczeń przy biegu z prędkością 8 km/h osoba o wadze 75 kg spali około 600 kcal, a przez godzinę aktywnego podnoszenia ciężarów – 225 kcal. To, co spaliłeś przez 60 minut, możesz łatwo przywrócić w ciągu 5 minut za pomocą jednej bułki. Obliczając średnie dzienne spożycie kalorii, użyj współczynnika aktywności. Ograniczenie codziennej aktywności może mieć fatalne skutki dla twojej wagi. Rola termogenezy aktywności poza ćwiczeniowej pozwala spalać kalorie przez cały dzień. Trening na siłowni nie rekompensuje tego wydatku energetycznego. Żyj jak zwykle i nie przegap okazji do pozbycia się dodatkowych kalorii. Przynajmniej staraj się chodzić częściej.

Zapłać za kilka sesji z trenerem, aby stworzył dla ciebie program treningowy lub własny plan ćwiczeń. Powinieneś mieć jasne rozumienie tego, co robisz na każdym treningu i postępy w podnoszonym ciężarze, liczbę powtórzeń lub podejść i wzrost prędkości.